Om oss

Om oss


Knislinge Mekaniska Verkstad är ett modernt verkstadsföretag med lång erfarenhet och gediget kunnande inom bland annat tryckkärlstillverkning, tillverkning av tunga stålkonstruktioner, renovering och tillverkning av värmeväxlare med mera. Vi utför även service och underhåll till industrin. Vi tillverkar produkter såväl till företag världen över som till den lokale lantbrukaren.

 

Om vår produktion.


Knislinge Mekaniska Verkstad har den kompetens och bredd som krävs för att utföra allt från legoarbeten till nyckelfärdiga konstruktioner. Det innebär att vi ritar, designar och svarar för service och underhåll. Om så önskas sköter vi anläggningen under hela dess livslängd.


Vi diskuterar gärna fram lösningar med våra kunder. Att vi har en liten administrativ organisation betyder för Er som kund snabba beslutsvägar.

 

Våra Medarbetare

Carl Lineke

VD
044-202404
carl.lineke@knislingemek.se

Ingemar Persson

Verkstadschef
044-202408
ingemar.persson@knislingemek.se

Evert Johnsson

Montageledare
044-202405
evert.johnsson@knislingemek.se

 

Anders Nilsson

Försäljning och kalkylering
044-202401
anders.nilsson@knislingemek.se

Jörgen Persson

Konstruktion
044-202402
jorgen.persson@knislingemek.se

David Brylski

Dokumentation och Miljö
044-202417
david.brylski@knislingemek.se

 

Tomas Nilsson

Montageledare
044-202409
tomas.nilsson@knislingemek.se